Panama; latinskoamerická Dubaj?

14. 12. 2014 23:15:49
Vedle Brazílie, Bolívie a Uruguaye letos volila i Panama a Kolumbie. Pro jiné povinnosti se k nim dostávám až teď.

Středoamerická Panama zamířila k volbám letos 4. května. Po neoriginální kampani zvítězil trochu překvapivě Juan Carlos Varela z Partido Panameñista, snad středopravé. Těžko říct, protože Varela sám byl jednou ze špiček vládnoucí strany dosavadního prezidenta, retailového magnáta Ricarda Martinelliho. Pak se s ním ale rozešel a do voleb nastoupil už s vlastní partají. Varela, stavební inženýr a bohatý podnikatel, slíbil po vítězství „prosperitu pro všechen panamský lid“ a „sociální spravedlnost“.

V Panamě se toho příliš nezměnilo od mého lednového článku. Na první pohled je to Dubaj, jen ve střední Americe. Třiapůlmiliónová Panama roste poslední dekádu průměrně 8,5 % ročně, loni vyrostla o 8,4%, letos „zpomalila“ na 6 %. Mrakodrapy a luxusní hotely vyrůstají z tropických bažin dechberoucím tempem. Rozšiřovací práce na mezioceánském průplavu od léta zase běží a slibují panamské státní pokladně do budoucna ještě větší příjmy (v současnosti na kanálu závisí z 10 %). Díky politické stabilitě a nízkým nebo žádným daním pro nadnárodní společnosti je Panama bankovním a obchodním centrem střední Ameriky a Karibiku. Bohatí Kolumbijci, Venezuelané a další Latinoameričané tu skupují byty a kanceláře jako úložiště peněz. Platit tu můžete americkým dolarem stejně jako panamskou balboou.

panamakancl.jpg

Po pár dnech pobytu ovšem zjistíte, že Panama je jen jedna velká Potěmkinova vesnice. Zatímco centrum Ciudad de Panamá je klimatizovaný Manhattan, pár kilometrů od něj začíná Kongo. V bahně lagun tu vyrůstají slumy chudých, kteří nemají z dvouciferného růstu nic. Lidé tu umírají, protože nemají ani na převoz do nemocnice na druhém břehu zálivu (píše The Economist). Chudý panamský venkov, s výjimkou pár turistických lokalit, rovněž nijak nebenefituje. Dobré školství nebo zdravotnictví je v Panamě jen pro úzkou elitu. Katastrofální nerovnost je realitou většiny Latinské Ameriky, ale v malé Panamě jsou kontrasty přímo neuvěřitelné. Kriminalita je další problém, chudé čtvrti jsou zcela bezprizorní a vládnou jim gangy, drogy a vraždy. Varela jako ministr v Martinelliho vládě zavedl několik sociálních programů, díky kterým byl zřejmě letos taky zvolen. Jak konkrétně by ale chtěl nerovnost a bezpečnost řešit, nikdo neví.

12.jpg

Tahounem panamské ekonomiky je stavebnictví, ovšem s tím se to trochu přehnalo. Třetina kanceláří už je prázdná, hotelových pokojů celá polovina. A dál se vesele staví nové. V Panamě je velmi draho. Ceny ženou nahoru jednak bohatí investoři a turisté, jednak fakt, že se vše dováží. Nejcitelnější je drahota potravin. Namísto chovu dobytka a produkce jídla nadnárodní společnosti v Panamě pěstují banány na export. Potraviny pak Panama naopak draze importuje z USA. Nový prezident slibuje podpořit místní potravinářskou produkci a navrhuje zmrazit ceny asi 20 citlivých položek. Jak chce lokální produkci podpořit, není jasné. Jako vzpruhu stavebnictví navrhuje rozšíření megalomanského metra ve Ciudad de Panamá. Výraznější změnu hospodářské politiky nikdo nečeká. Vzhledem k velmi štědrým úlevám investorům asi těžko počítat s tím, že by se panamskému školství či zdravotnictví dostalo za nové vlády více prostředků.

Panama je zkorumpovanější než Brazílie, Peru, Kuba i řada dalších latinskoamerických zemí (podle TI). Chudoba se za Martinelliho vlády snížila, ovšem stále v ní žije čtvrtina všech obyvatel, někteří v katastrofální. Osobně nechápu udržitelnost panamského hospodářství - pokud chce země žít ze služeb jako Dubaj nebo Singapur, potřebuje vzdělané lidi, ne armádu uklízeček a kopáčů. Mezinárodně se Panama orientuje na USA a liberálně-pravicové latinskoamerické země, především sousední Kolumbii. Naopak je nepřátelsky naladěná sousední levicové Nikarague, Venezuele a dalším levicovým režimům. Z toho plyne, že by ráda vstoupila do Pacifického společenství sdružujícího otevřené a liberální Mexiko, Kolumbii, Peru a Chile.

Osobně se mi Panama jeví jako typický případ marnotratnosti a „prožírání“ budoucnosti. Zda se někdy její elity proberou a z rentiérského vegetování zemi posunou k trochu produktivnější budoucnosti, je otazník. Já tomu bohužel nevěřím.

První snímek: realitní makléřka hledí z prázdné kanceláře na střed Ciudad de Panamá.

Druhý snímek: stejná čtvrť z jiné strany. Na zdi předvolební plakát vítězného kandidáta.

Autor: Lukáš Trzaskalik | neděle 14.12.2014 23:15 | karma článku: 12.57 | přečteno: 537x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 119 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 496 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 463 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2303 | Diskuse

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 650 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 840

Po semestru na Univerzitě v Buenos Aires, aktuálně v posledním ročníku VŠE v Praze. Zimní semestr 2013 jsem strávil na Katolické univerzitě v Santiagu de Chile.

Zaměřuji se na ekonomiku, politiku, dějiny a nerovnost v rozvojových zemích, v prvé řadě Latinské Americe. Svými články chci přispět k lepšímu povědomí Čechů o tomto překrásném regionu, neboť naše média jej opomíjí. 

Zamilován do Latinské Ameriky a jedné Chilanky, podnikl jsem několik cest do Chile, Argentiny a Uruguaye, projel křížem krážem Bolívii, prošel Velikonoční ostrov a navštívil Peru a Dominikánskou republiku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...